Jako jedyna organizacja kynologiczna w Polsce jest od 1938 r. członkiem Międzynarodowej Federacji Kynologicznej (FCI) powołanej w 1911 r. i zrzeszającej 90 krajów z 5 kontynentów

 

Związek Kynologiczny w Polsce powstał 29 lipca1938 roku. Po II wojnie światowej został reaktywowany 5 maja 1948 roku. Związek posiada 47 oddziałów terenowych.


Związek Kynologiczny w Polsce jest organizacją skupiającą hodowców, właścicieli i sympatyków psów rasowych 350 ras. Należą do nich: owczarki i psy pasterskie, pinczery, sznaucery i molosy, szwajcarskie psy górskie i do bydła, teriery, jamniki, szpice i psy w typie pierwotnym, psy gończe, wyżły, aportery i płochacze, psy dowodne, psy ozdobne i do towarzystwa oraz charty.

 

Polska kynologia może poszczycić się pięcioma rodzimymi rasami: chart polski, gończy polski, ogar polski, polski owczarek nizinny i polski owczarek podhalański.


Corocznie Związek organizuje w całym kraju  ponad 200 wystaw psów rasowych o randze krajowej i międzynarodowej oraz wystawy klubowe i specjalityczne.

 

W 2018 roku ZKwP był organizatorem Europejskiej Wystawy Psów Rasowych w Warszawie.

 

Związek Kynologiczny w Polsce jest też organizatorem zawodów sportowych z udziałem

psów – agility, obedience, dummy, wyścigów chartów, mistrzostw psów towarzyszących, obronnych i wraz

z Polskim Związkiem Łowieckim konkursów prób pracy psów myśliwskich.