Zwycięzcy Konkursu Młody Prezenter

2014

Martyna Nowak

  • Mistrz Polski 2014 - sędzia: Viva Maria Soleckyj-Szpunar (PL)

Moja przygoda z konkursem Młody Prezenter zaczęła się w 2007 roku w czasie organizowanej międzynarodowej wystawy psów w Opolu. Przed tym byłam jedynie obserwatorem, który nie mógł doczekać się swoich dziewiątych urodzin, aby zgodnie z regulaminem konkursu, móc do niego przystąpić.
Do debiutu przygotowywała mnie moja starsza siostra, która również brała udział w Młodym Prezenterze. Debiut był dla mnie ogromnym przeżyciem, pełnym stresu jednak mając przy sobie swojego ukochanego Bibiego (BIBAHATIKA Loango, psa rasy basenji), poradziłam sobie i postanowiłam kontynuować tę przygodę.
Każda kolejna wystawa sprawiała mi większą przyjemność, ponieważ stres był co raz mniejszy. Do konkursu zgłaszałam się z różnymi psami, co pozwoliło mi zdobywać doświadczenie, a te najbardziej zapamiętane i najczęściej wystawiane przeze mnie to: basenji, whippet, owczarek szetlandzki, wyżeł weimarski i seter irlandzki.
Już pierwszy sezon wystawowy pozwolił mi na uczestnictwo w Mistrzostwach Polski w Poznaniu, gdzie dostawało się dziesięciu najlepszych Młodych Prezenterów z grupy młodszej oraz dziesięciu z grupy starszej. To był dla mnie zaszczyt stanąć w jednym ringu z najlepszymi młodymi prezenterami z całej Polski.
Każdy kolejny rok motywował mnie do ciężkiej pracy, aby któregoś razu móc zawalczyć o tytuł Mistrza Polski. Tak też się stało w 2014 roku. Po zakwalifikowaniu się do Mistrzostw Polski długo myślałam z jakim psem chciałabym wystąpić. Wybór padł na mojego psa, który wielokrotnie towarzyszył mi w konkursie Młodego Prezentera. Ocenę przeprowadziła pani Viva Maria Soleckyj Szpunar, która wskazała mnie jako zwycięzcę eliminacji, a następnie w porównaniu z Prezenterem Roku, jako Mistrza Polski 2014. Ten tytuł pozwolił mi reprezentować Polskę w konkurencji Junior Handling na EDS Brno 2014, WDS Milano 2015, EDS Oslo 2015 oraz na najważniejszej wystawie, która od zawsze była moim marzeniem – Crufts 2015.
Psa, którego wystawiałam w Anglii poznałam niecałą godzinę przed konkursem, a była to Magic - suczka rasy seter szkocki gordon. Po wykonaniu figury „trójkąt” przyszedł czas na zamianę psa. Dostałam owczarka australijskiego, którego pierwotnie wystawiała handlerka z Portugalii. Gordonka jak i owczarek australijski były to psy o wspaniałym charakterze oraz doskonałym eksterierze więc pokazanie się z nimi na ringu honorowym, na tak ważnej wystawie jaką jest Crufts, to była sama przyjemność.
Moja dziewięcioletnia przygoda z konkursem Młodego Prezentera skończyła się w 2016 roku kiedy skończyłam 18 lat, jednak jest to coś, o czym się nigdy nie zapomina i wspomina się z uśmiechem na ustach.